Przegląd Bioetyczny

Prokuratura nie będzie

 • wszczynała postępowań w celu ustalenia osoby, która zostawiła dziecko w „oknie życia”, o ile nie stwierdzi uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Katolicy nie mogą być bierni

 • w sferze obrony życia. Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady była wielokrotnie aresztowana za modlitwę przed ośrodkami aborcyjnymi i rozmowy z udającymi się tam kobietami.


Według najnowszych badań

 • przeprowadzonych przez Uniwersytet w Glasgow zaledwie 14% światowej populacji ma dostęp do usług opieki paliatywnej, które pozwalają chorym umierać z godnością i łagodzą ich cierpienie.

Kościół we Włoszech wspiera

 • rozwój hospicjów. Jest to alternatywa dla szerzącej się kultury eutanazji. ?Jesteśmy przekonani, że personel pracujący w hospicjach, jak i ich kapelani potrzebują specjalistycznego przygotowania.”

He Jiankui, który ogłosił

 • w listopadzie 2018 r., że zmodyfikował DNA bliźniaczek w celu uodpornienia ich na wirusa AIDS, został ukarany przez sąd za bezprawną ingerencję w genach zarodków.

W minionym 2019 roku

 • tzw. aborcja była najczęstszą przyczyną śmierci ? wynika z cyklicznych raportów niezależnej witryny Worldometers. Na całym świecie pozbawiono życia ponad 42 mln 300 tys. nienarodzonych dzieci.

?Wasz profesjonalizm, ożywiany

 • chrześcijańską miłością, jest najlepszą formą służby wobec podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia? ? napisał Papież Franciszek zwracając się do pracowników służby zdrowia w orędziu na 28. Światowy Dzi eń Chorego.

1482 narządy przeszczepiono w Polsce w 2019 r. ?

 • poinformowała w poniedziałek [27 stycznia ] w Zabrzu dr Anna Pszenny z Poltransplantu. Od 1966 r., kiedy w Polsce przeprowadzono pierwszy przeszczep nerki, do końca ub. r. – przeszczepiono w sumie 34 872 narządy.

Według badań brytyjskiego naukowca,

 • profesora Stuarta Derbyshire i amerykańskiego lekarza, Johna Bockmanna, płód prawdopodobnie ?może odczuwać ból? już w 13 tygodniu rozwoju wewnątrzmacicznego.

Holenderskie Ministerstwo Zdrowia

 • opublikowało raport poświęcony wspomaganemu samobójstwu. Wynika z niego, że około 10 tys. zdrowych osób po 55 roku życia, poważnie zastanawia się nad eutanazją. Wobec tego, wchodząca w skład rządu partia D66 zastanawia się nad rozszerzeniem dostępu do wspomaganej śmierci przy użyciu ?pigułki z trucizną?.

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

 • mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.

Jednym z głównych przejawów zła

 • we współczesnym świecie jest ideologia gender ? ostrzega Papież Franciszek. Jego zdaniem, ideologia ta chce zniszczyć u korzeni stwórczy zamysł Boga dla każdego z nas, sprawić, aby wszystko było jednolite, neutralne.

1875 osób z zespołem Downa

 • oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka.

Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa,

 • obchodzonego tradycyjnie 21 marca, grupa 13 europejskich naukowców opublikowała na łamach francuskiego dziennika Le Figaro apel dotyczący badań nad trisomią 21. chromosomu.

48 kobiet w Republice Południowej Afryki

 • zostało przymusowo wysterylizowanych podczas pobytu w szpitalu – wynika z raportu opublikowanego przez Komisję ds. Równości Płci w RPA.

Parlament Gibraltaru zdecydował

 • o przeprowadzeniu referendum w sprawie aborcji. Ta brytyjska posiadłość na południu Półwyspu Iberyjskiego jest bastionem obrony życia w Europie ? poddanie się tam aborcji i wykonanie jej to przestępstwo, za które grozić może nawet dożywocie.

Nie tylko konflikty wojenne

 • głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Ks. prof. Andrzej Muszala

 • bioetyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przypomina, że szczepionki wpisują się w jeden z podstawowych celów medycyny, jakim jest prewencja, czyli zapobieganie chorobom.

Ogólnoświatowy kryzys wywołany

 • koronawirusem uwidocznił znaczenie opieki paliatywnej i potrzebę jej rozwijania. Wskazują na to włoscy lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie, którzy w czasie pandemii wspierali swych kolegów pracujących w całych Włoszech.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców

 • Życia Człowieka wraz z Duszpasterstwem Rodziców Dzieci Utraconych przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej organizuje III Rekolekcje dla Rodziców w żałobie po śmierci dziecka ?Wieczernik Miłosierdzia?.

Wskutek rozwoju pandemii spowodowanej COVID

 • wiele osób nie mogło pożegnać swoich najbliższych, uścisnąć ich dłoni, spojrzeć im w oczy, wypowiedzieć słów pożegnania. Poradnia bioetyczna działająca przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zaprasza je do grupy wsparcia.

22 października 2020 r. o godz. 15.30

 • Trybunał Konstytucyjny wysłuchał przedstawicieli wnioskodawców, Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. zgodności z konstytucją przepisu o dopuszczalności aborcji z powodu przesłanki eugenicznej.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego kreuje

 • olbrzymią odpowiedzialność państwa, ale i organizacji pro-life, za pomoc rodzinom, w których rodzą się chore dzieci. Miłosierdziem wobec dziecka jest jego urodzenie i opieka paliatywna.

Ochrona życia człowieka

 • od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu ? jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości ? podkreślają w Apelu Kolegia Rektorów Uniwersytetów Jana Pawła II: KUL w Lublinie i UPJPII w Krakowie.

Przyjęcie ustawy o eutanazji

 • to byłaby ?klęska człowieczeństwa? ? uważa kard. Antonio Ca?izares. Hiszpański parlament odrzucił w tym tygodniu wszystkie poprawki do ustawy, która prawdopodobnie zostanie przyjęta już wkrótce. Biskupi nie ukrywają swojego zaniepokojenia.

W najnowszej Encyklice Fratelli tutti,

 • podpisanej 3 października 2020 roku, papież Franciszek poruszył takie kwestie bioetyczne jak wojna czy kara śmierci. Obie te sytuacje nazwał ?fałszywymi reakcjami?, które nie rozwiązują problemów, a jedynie prowadzą do ?jeszcze większego zniszczenia tkanki społeczeństwa narodowego i światowego?

Dzieci poczęte metodą in vitro

 • mają większe ryzyko zachorowania na raka niż te, które poczęły się w sposób naturalny. Jak podaje doktor nauk ścisłych Barbara Luke w artykule opublikowanym w JAMA Network Open, ryzyko to zwiększa się dwukrotnie u dzieci poczętych metodą IVF w porównaniu do dzieci poczętych naturalnie.

Wybrane informacje zaczerpnięte z Newslettera Bioetycznego za rok 2020 Fundacji JEDEN Z NAS//

Instytutu Bioetyki UPJP2

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich (KSLP) powstało w 1994 roku. Inicjatywa ta skierowana jest do lekarzy w każdym wieku. Zapraszamy również studentów medycyny zainteresowanych naszą działalnością. .

Zapraszamy do współpracy!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.